Aktualności 2025

Ostrzeżenie przed stosowaniem środków ochrony roślin zawierających substancję czynną: fosforek glinu

  • Plakat nr 2 - fosforek glinu (1)

Łódzki Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi PRZESTRZEGA przed stosowaniem środków ochrony roślin zawierających substancję czynną: fosforek glinu.

W ostatnim czasie media donoszą o silnym zatruciu dzieci oraz dorosłych gazem: fosforowodór. W niektórych przepadkach skończyło się to śmiercią!!! Przypadki zatrucia odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, lubelskim oraz wielkopolskim.

Preparaty zawierające w swoim składzie fosforek glinu w obecności wilgoci atmosferycznej uwalniają toksyczny gaz – fosforowodór, stwarzając ogromne niebezpieczeństwo dla człowieka. Dawka 500-700 mg/m3 fosforowodoru może spowodować już w ciągu 30 minut zgon! Popularne preparaty w jednej pastylce o wadze 0,6 g wydzielają 200 mg fosforowodoru. Objawami zatrucia są między innymi uczucie ucisku w klatce piersiowej, nudności, bóle i zawroty głowy oraz omdlenia. W przypadku podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i poinformować o zaistniałej sytuacji (pokazać etykietę stosowanego środka). Ponadto fosforowodór jest gazem łatwopalnym i bardzo toksycznym dla zwierząt domowych i dzikich. Toksykolog lek. Eryk Matuszkiewicz wyjaśnia:

„Wdychanie fosforowodoru powoduje, że nawet jeżeli mamy w powietrzu wystarczającą ilość tlenu, nasze komórki nie są w stanie z niego skorzystać i dochodzi do niedotlenienia. Ponieważ jest to zatrucie drogą wziewną, a powierzchnia dróg oddechowych jest bardzo duża, to toksyna bardzo szybko przenika z pęcherzyków płucnych do krążenia, a stąd do każdej komórki ciała. I tam dochodzi do tragedii. Zgon następuje w ciągu 12 godzin, najdalej doby.”

Substancja czynna: fosforek glinu ma zastosowanie w środkach ochrony roślin o działaniu owadobójczym oraz gryzoniobójczym wykorzystywanych do fumigacji/dezynsekcji. Są to środki przeznaczone do stosowania WYŁĄCZNIE przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji. Zabiegami fumigacji/dezynsekcji zajmują się między innymi wyspecjalizowane podmioty branży DDD, którzy posiadają profesjonalny sprzęt oraz wykwalifikowane osoby. W miejscu wykonywania zabiegu metodą fumigacji przy użyciu środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu na wszystkich drzwiach wejściowych umieszcza się napisy ostrzegawcze: "NIEBEZPIECZEŃSTWO", "TRUJĄCY GAZ", "WSTĘP WZBRONIONY". Po zakończonym zabiegu obowiązkowym jest wietrzenie obiektu do momentu, w którym stężenie fosforowodoru w powietrzu spadnie poniżej wartości 0,01 ppm.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi opublikowało handlowe nazwy preparatów zawierających w swoim składzie substancje czynną fosforek glinu:

Quickphos Tablets 56 GE, Quickphos Pellets 56 GE, Quickphos Bags, Quphos Pellets 56 GE, Phostoxin Tablet, Phostoxin Bag, Phostoxin Tablet, Morta, Masterphos Tabletki 56 GE, Masterphos Peletki 56 GE, Greenphos Tablets, Greenphos Pellets 56 GE, Greenphos Pellets Proffesional 99 GE, Greenphos, Greenphos Pellets Expert 100 GE, Greenphos Pellets Professional 99,3 GE, Greenphos Pellets Professional 99,2 GE, Greenphos Pellets Professional 99,1 GE, APS, APS Peletki, APS Tabletki, Delicia Gastoxin, Sobieski 56T, Sobieski 56P, Fumiphos.

Co ważne! Fosforek glinu może znajdować się także w preparatach, które nie znajdują się już w sprzedaży. Ponadto na rynku znajdują się też preparaty, które nie są zarejestrowane jako środki ochrony roślin, tylko są preparatami biobójczymi z substancją czynną fosforek glinu.

Każdy kto nabył fumigant (a nie ma możliwości zastosowania go, gdyż nie posiada szkolenia w zakresie fumigacji), a posiada opakowanie oryginalnie zamknięte lub nie w pełni zużyte - ze względów bezpieczeństwa - powinien oddać preparat do utylizacji w punktach uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych.

Zabrania się unieszkodliwiania ww. preparatów poprzez wrzucanie ich do pojemników na odpady komunalne.

W sprawie wypowiedział się Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Pan Andrzej Chodkowski:

„Apelujemy, w szczególności do dystrybutorów i użytkowników środków ochrony roślin, aby przy sprzedaży i zakupie środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych, w szczególności fumigantów zawierających fosforek glinu, przestrzegali przepisów prawa, w tym obowiązków posiadania ukończenia szkolenia z zakresu środków ochrony roślin oraz stosowania środków ściśle z etykietą. Nierespektowanie powyższych zasad może być bardzo niebezpieczne w skutkach.”

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, sprzedawcy środków ochrony roślin są zobowiązani do weryfikowania uprawnień do nabycia środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych.

Użytkownicy środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych, muszą posiadać szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin, tzw. szkolenie chemizacyjne/ z doradztwa dot. środków ochrony roślin/ integrowanej produkcji roślin. Szkolenie powinno być potwierdzone zaświadczeniem o jego ukończeniu. Należy pamiętać,
że szkolenie jest ważne 5 lat od daty jego ukończenia. Jednakże, do zastosowania fumigantu jedno z powyższych szkoleń jest niewystarczające. Ponownie należy podkreślić, że do użycia fumigantu należy ukończyć szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji. 

Pamiętaj! Stosując środki ochrony roślin należy przede wszystkim w pierwszej kolejności zapoznać się z instrukcją stosowania/etykietą i postępować zgodnie z jej zapisami. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

 

Źródła:

www.farmer.pl

naukawpolsce.pl

www.politykazdrowotna.com

www.gov.pl

 

Sporządziły: Małgorzata Mazur - specjalista, Malwina Kwiatkowska – referent

WIORiN w Łodzi Oddział w Sieradzu

Metryka

  • Data2025-02-14

Webinarium dla seniorów i ich opiekunów „Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać w Internecie”

Z

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać w Internecie” organizowane
w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Minister ds. Polityki Senioralnej oraz Komendą Główną Policji. 

Webinarium odbędzie się 21 stycznia 2025 roku (17:00-18:45).

 

Cel

Celem webinarium jest zwiększenie poziomu świadomości seniorów oraz ich opiekunów odnośnie do zagrożeń pojawiających się w cyberprzestrzeni.

 

Zgłoszenia

Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy – link do strony z odnośnikiem do formularza:

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=91575&p_id=18

 

W webinarium można uczestniczyć zarówno samodzielnie, jak i grupowo (zgłoszeń mogą dokonywać pracownicy domów seniora, klubów seniora, centrów aktywności seniora, domów pomocy społecznej, placówek społeczno-kulturalnych np. bibliotek, domów kultury, itp.).
W przypadku zgłoszeń grupowych wypełniając formularz należy wskazać przybliżoną liczbę uczestników webinarium.

Potwierdzenia uczestnictwa zostaną przesłane do 20 stycznia 2025 roku. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium. W przypadku zgłoszeń, które wpłyną w dniu webinarium, potwierdzenia uczestnictwa oraz zaproszenia na spotkanie (wraz z linkiem) będą przesyłane na bieżąco.

 

Informacje techniczne

W celu uczestnictwa w webinarium niezbędne jest stabilne łącze internetowe. W spotkaniu uczestniczyć można poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację Cisco Webex. Szczegółowe informacje techniczne dotyczące dołączenia do spotkania zostaną przesłane po potwierdzeniu uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości z zaproszeniem (wraz z linkiem) na spotkanie. 

 

Opłaty

Udział w webinarium jest bezpłatny.

Konkurs na Młodzieżowego Delegata RP na 80. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Szanowni Państwo

Uprzejmie informujemy, że termin przyjmowania zgłoszeń w konkursie na Młodzieżowego Delegata RP na 80. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ został wydłużony do 15 stycznia 2025 r.

 

Uprzejmie prosimy o opublikowanie aktualizacji w dostępnych dla Państwa kanałach i miejscach

 

Serdecznie pozdrawiam

Małgorzata Maj

 

 

MAŁGORZATA MAJ
zastępca dyrektora
Departament Społeczeństwa Obywatelskiego

+ 48 22 694 74 21 , 539 438 991
Malgorzata.Maj@kprm.gov.pl
gov.pl/premier

Al.Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa

ie76cREAA7  Yl4wAAAAASUVORK5CYII=

2Q==

Uwaga! Zmiana godzin pracy urzędu

2Q==

KRUS - informacje na temat renty wdowiej

Z

Renta wdowia - od lipca 2025 r. wdowy i wdowcy uzyskają możliwość pobierania zbiegu świadczeń wg nowych zasad

1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, dzięki którym możliwa będzie jednoczesna wypłata renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem oraz emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli zbiegu świadczeń.  
Wypłata świadczeń w zbiegu możliwa będzie od 1 lipca 2025 r., ale wnioski o wypłatę świadczeń w zbiegu można składać już od 1 stycznia 2025 r.

Na czym polegają nowe zasady zbiegu uprawnień do świadczeń?

Osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy uzyska możliwość pobierania obydwu tych świadczeń w zbiegu tj. możliwa będzie wypłata renty rodzinnej z emeryturą lub renty rodzinnej z rentą z tytułu niezdolności do pracy. Z tym że jedno – wybrane świadczenie – będzie wypłacane w całości, a drugie w określonej części (15% od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.; 25% od 1 stycznia 2027 r.). Świadczeniobiorca (wdowa, wdowiec) będzie mógł sam zdecydować, czy chce pobierać np. całość swojego świadczenia powiększonego o określony procent renty rodzinnej po zmarłym, czy też na odwrót.  

Kto może uzyskać prawo do wypłaty świadczeń wg nowych reguł zbiegu?

Świadczenia w zbiegu będzie mogła pobierać osoba będąca wdową/wdowcem jeżeli spełni łącznie nw. warunki:

·       osiągnie powszechny wiek emerytalny – co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;

·       pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;

·       nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wyżej wymienionego wieku emerytalnego (55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna)

·       nie zawarła nowego związku małżeńskiego.

Kiedy ustaje prawo do wypłaty świadczeń wg nowych reguł zbiegu?

Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną. 

Jaka może być maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu?

Wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu, nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wynosi 1.780,96 zł) tj. 5.342,88 zł.
Od 1 marca 2025 r. kwota najniższej emerytury zostanie podwyższona, wskutek corocznej waloryzacji świadczeń. Wobec czego maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu również ulegnie podwyższeniu. 

W maksymalnej kwocie świadczeń ustalonych w zbiegu, zostaną uwzględnione wskazane w ustawie świadczenia tj.:

·       świadczenia wchodzące w skład zbiegu (np. emerytura i renta rodzinna),

·       dodatki i świadczenia o charakterze innym niż jednorazowe wypłacane wraz ze świadczeniami (np. dodatek pielęgnacyjny, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny itd.),

·       emerytury i renty przyznane w trybie specjalnym przez Prezesa Rady Ministrów, Prezesa ZUS i Prezesa KRUS,

·       świadczenie honorowe przyznane w związku z ukończeniem wieku 100 lat,

·       świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez instytucje zagraniczne. 

W przypadku przekroczenia trzykrotności kwoty najniższej emerytury jedno ze świadczeń wypłacanych w zbiegu ulegnie pomniejszeniu o kwotę przekroczenia.

Kiedy i jak ubiegać się o zbieg świadczeń?

Ustalenie prawa do zbiegu świadczeń oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej. 

Wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń można składać od 1 stycznia 2025 r.:

·       osobiście,

·       za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym,

·       przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP,

·       w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym,

- w dowolnej jednostce organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Od kiedy będzie można uzyskać prawo do zbiegu świadczeń?

Prawo do wypłaty zbiegu świadczeń będzie przyznawane od dnia spełnienia wszystkich warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku i nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. (w przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do wypłaty zbiegu powstanie nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.). 

Wzory wniosków o rentę wdowią są dostępne na stronie internetowej KRUS i we wszystkich Placówkach Terenowych KRUS w województwie łódzkim. 

UWAGA!

Wdowy/wdowcy, którzy nie mają ustalonego prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku (tj. do chwili obecnej nie złożyły wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku), a rozważają ubieganie się w przyszłości o zbieg świadczeń, wniosek o rentę rodzinną mogą złożyć w każdej chwili do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS (oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS). Kasa rozpatrzy prawo do renty rodzinnej, ustali wysokość tego świadczenia i wyda decyzję w sprawie, ale nie podejmie wypłaty tego świadczenia. Pamiętać bowiem należy, że w myśl obowiązujących obecnie przepisów osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy może pobierać tylko jedno z tych świadczeń (zasada ta zmieni się od lipca 2025 r.).

Niemniej złożenie wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku usprawni późniejsze procedowanie wniosku o wypłatę świadczeń w zbiegu i umożliwi dokonanie wyboru proporcji pobierania świadczeń w zbiegu.

 

Michał Jodłowski

Dyrektor

OR KRUS w Łodzi